Turunç: Cennetten Bir Köşe…

By 2 Temmuz 2018Genel

Turunç: Cennetten Bir Köşe…

Masmavi denizi, kum plajları ve yemyeşil ormanlarıyla Turunç’ta geçireceğiniz yaz tatili senenin tüm yorgunluğunu silmek için hazır. Peki bu şirin mi şirin tatil beldesinde dinlenmek dışında keşfedilmeyi bekleyen bir çok yerin olduğunu biliyor muydunuz? İşte tatilinize renk katacak, gezgin ruhunuza iyi gelecek, gezilip görülmeyi bekleyen Turunç’a yakın yerler…

1)Marmaris Bal Evi
Dünya bal üretiminde %92 oranıyla birinci sırada olan Türkiye’nin bal rezervidir Osmaniye Köyü. Turunç’a 12 kilometre mesafede bulunan bu kuruluşta balın hikayesini dinleyebilir, organik ve en lezzetli balları, arı sütünü, ballı yoğurtlarını ve propolislerini tadabilirsiniz. Kafeteryalarında içeceğinizi yudumlarken çocuklarınız da oyun alanında keyifli vakit geçirebilir.

2)Amos Koyu

Marmaris’e 24 kilometre uzaklıkta ve Turunç sınırlarında bulunan, muhteşem atmosferiyle size bambaşka bir deneyim yaşatacak olan Amos koyu rengarenk çakıl taşları ve upuzun plajı kadar sahilin güneyinde yer alan antik kentiyle de meşhurdur. Amos; Helen dilinde Ana Tanrıça Tapınağı anlamına gelir. Tepeye, Amos Antik Kenti’ne doğru biraz tırmandığınızda sizi muhteşem bir manzara bekliyor olacak. Kentte bulunan üç tiyatrodan biri olan antik tiyatroyu mutlaka görmelisiniz. Gündüz denizin keyfini çıkarmak hem de antik kenti keşfetmek için muhteşemdir Amos Koyu.

3)Marmaris Kalesi

Turunç’un 21 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Marmaris Kalesi, milattan önce 11. Yüzyılda İyonlar tarafından yapıldığı tahmin ediliyor. Kalede toplam 18 oda ve çeşme bulunmaktadır. Tarihe meydan okuyan bu yapının 2 adet arkeoloji odası bulunuyor. Marmaris Müzesi’nin arkeoloji bölümünde Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait amfora parçalar ile Knidos, Hisarönü ve Burgaz bölgelerinde yapılan kazılarda bulunan çömlek ve cam işi eşyalar, sikke ve süs eşyaları, Etnografya bölümünde ise Osmanlı dönemine ait dokuma işleri, kilim, mobilya, bakır mutfak gereçleri, silahlar ve süs eşyaları sergileniyor. Bu müzede kalenin tarihini dinleyerek geçmişe yolculuk yapabilirsiniz. İster gece olsun ister gündüz, Marmaris Kalesi, muhteşem manzarasıyla ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor.

4)Bayır köyü

Turunç’a 17 kilometre uzaklıkta bulunan Bayır Köyü, mahalle meydanında bulunan 2000 yıllık dev çınar ağacıyla ünlenmiştir. Bir rivayete göre bu çınar ağacının etrafında tur atanın ömrü uzar. 2,8 metre çapındaki çınarın çevresi de 8,7 metredir. 35 metre yüksekliğindeki ağaç, 706 metrekarelik alanı kaplıyor. Bu görkemli ağacın etrafındaki salaş ve otantik mekanlarda yöresel yemeklerden tadabilir, meşhur köpüklü ayranını içebilirsiniz. Bayır köyüne yapılan günlük turlara katılarak oldukça farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

5)Kastabos Antik Kenti

Marmaris’in Hisarönü mahallesinde bulunan Kastabos Antik Kenti, Turunç’a 29 kilometre uzaklıktadır. Hisarönü Mahallesi’nin bulunduğu Eren Dağı’nın güney tarafında bir düzlükte yer aldığından dolayı Karia dilinden gelen “Tapınak Düzlüğü” yani Kastabos adını alan bu antik kentte “Hemithea” isimli tapınağı görmek mümkün. Tepede ise bir ortaçağ kalesi bulunmakta. Temel kolonları ve antik tiyatronun bir kısmı günümüze ulaştığı için milattan önce iyonların yaptığı tahmin edilen bu yapıları keşfedebilirsiniz.

marduk

Author marduk

More posts by marduk

Leave a Reply